Εύρεση Ταινίας



11ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου κινηματογράφου

Το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου της Ελλάδας, μια διοργάνωση και παραγωγή του Γαλλικού Ινστιτούτου Αθηνών και της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα, ξεκινάει τη δεύτερή του δεκαετία με μια πολύ εξέχουσα φυσιογνωμία ως ανάδοχό του: τον Jean-Paul Gaultier.

H πιο πρόσφατή του κολεξιόν υψηλής ραπτικής που αντλεί την έμπνευσή της από τη μεγάλη οθόνη, τα απίστευτα κοστούμια που έχει ετοιμάσει για τις ταινίες του Pedro Almodóvar, του Luc Besson ή και του Peter Greenaway, όλα αυτά μας γέννησαν την επιθυμία να προτείνουμε στον Jean-Paul Gaultier να μας συντροφεύσει στην ενδέκατη χρονιά του φεστιβάλ μας. Και τον ευχαριστούμε πολύ που το δέχτηκε.

Θα μοιραστεί μαζί με τους θεατές τις ταινίες που ερωτεύτηκε, όπως τους Φραμπαλάδες του Jacques Becker, το φιλμ που ξύπνησε μέσα του την επιθυμία να γίνει η μόδα το επάγγελμά του, η ζωή του. Θα έχουμε επίσης την ευκαιρία να δούμε «εκ των έσω» τα παρασκήνια μιας επίδειξης μόδας υψηλής ραπτικής χάρη στην ταινία του Loïc Prigent Μια μέρα πριν: Jean-Paul Gaultier, μια παραγωγή του τηλεοπτικού σταθμού Arte.

 

Πρόγραμμα προβολών
Cinemax ATTIKO

22/04/2010
18.45 Le Jour ou Dieu est parti en voyage / Η μέρα που ο Θεός έφυγε ταξίδι - Ph. Van Leeuw Ν
20.30 Maman est chez le coiffeur / Η μαμά πήγε κομμωτήριο - L. Pool Ν 22.15 Adieu Gary / Αντίο Γκάρι - Ν. Amaouche

23/04/2010
18.00 Coco avant Chanel / Στον κόσμο της Κοκό Σανέλ - Α. Fontaine
20.30 La Journee de la iuoe / Η μέρα της φούστας - J.-P. Lilienfeld Ν
22.30 Le Refuge / To καταφύγιο - F. Ozon Ν

24/04/2010
17.30 Loup / Λύκος - Ν. Vanier
20.00 La Rafle / Το άστρο του φόβου -R. Bosch
22.30 Le Bel Age / Η πιο γλυκιά ηλικία -L. Perrau

25/04/2010
20.30 Τελετή λήξης, L'lmmortel / 22 Σφαίρες- R. Berry

ΓΑΛΛΙΚΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ
22/04/2010
19.00 Mademoiselle Chambon / Δεσποινίς Chambon - S. Brize □
21.0La Dame de trefle / Ντάμα τριφύλλι - J. Bonnell

23/04/2010
18.00 Boxes - J. Birkin
20.00 Je I'aimais / Την αγαπούσα -Ζ. Breitman
22.15La Femme invisible / Η αόρατη γυναίκα - A. Teyssier

24/04/2010
18.00 Persecution / Καταδίωξη - P. Chereau
20.30 Rapt / Απαγωγή - L. Belvaux Ν
23.0Crustaces et Coquillages / Όστρακα και κοχύλια - Ο. Ducastel, J. Martineau

25/04/2010
18.00 LOL- L. Azuelos
21.30 Fauteuils d'orchestre / Πρώτη σειρά πλατεία - D. Thompson Ν


tweet
share

Δειτε που παιζεται

Βαθμολογήστεαυτό το έργο

(0 ψήφοι)

Προσθήκη σχολίου